ناارامی های اجتماعی (از علت تا اقدام)ناارامی های اجتماعی (از علت تا اقدام)تاوان گذار-در جامعه شناسی این مفهوم برای بیان غلیان اجتماعی به کار می رود که بسیار احساساتی, خشونت بار و غیر مستقیم و بی واسطه است.به گزارش «تاوان گذار»،از دیدگاه جامعه شناختی تا زمانی که مردم مسائل و مشکلات خود را به صورت شخصی تلقی کنند دست به عمل نخواهند زد, مردم فقط زمانی می توانند دست به عمل جمعی بزنند که از یک سو متوجه شوند دیگران نیز در غم و اندوه انان شریک اند و از سوی دیگر به تعریفی مشترک از وضعیت جمعی خود دست یابند.
ناارامی های اجتماعی یکی از مفاهیم اساسی حوزه مطالعات جامعه شناسی سیاسی محسوب می شود.
با توجه با اشوب ها, اعتراضات و  ناارامی های که در چند روز اخیر در نقاط مختلف کشورمان به وقوع پیوسته مطالب های متعددی چه از دیدگاه های مختلف و از طریق فضای مجازی به نشر و انتقال پیدا کرده است بحث و گفتگوهای بسیاری وجود دارد. و دلیل این جنبش ها و اشوب ها را به علل های متعددی نسبت داده شده است. در حالی که مشکلات اقتصادی و معیشتی را بیشتر علت اغاز این اعتراض ها عنوان شده است. اگر بخواهیم تمام ویژگی های این موج جدید از اعتراضات های مردمی با هم دیگر در نظر بگیریم در واقع جوهره این جنبش ها ایده های وسیعتری باشد که بخواهد به نمایش گذاشته شود.
اینکه علت این اعتراض ها به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم مربوط می شود یا مسائل سیاسی ماهیت مشخصی وجود ندارد. و در مورد ماهیت این تجمعات معترض و اینکه ممکن است این تجمعات به کجا در اخر ختم شود نمی توان چیزی گفت. ولی می توان عنوان داشت این تجمعات ناشی از نابسامانی های اقتصادی و اجتماعی و نارضایتی های مردمی است. باید گفت جامعه ایران شاید سالهاست که دچار بحران های جنبشی از این نوع تجمعات بوده که باید برای خارج شدن از این بحران ها, به فکر ریشه یابی علل این بحران ها بود.

مسئله ای که در اینجا مطرح می شود این است که عوامل ایجاد کننده و فراینده شکل گیری این گونه اشوب ها و ناارامی ها چیست؟

ایا مسائل اقتصادی و معیشتی می تواند با بروز این ناارامی ها در ارتباط می باشد؟

در پاسخ به این سوالات باید عنوان کرد دلیل هر چه باشد باید این موضوع را در نظر داشت که روند این تجمعات و اشوب ها از هر نوع ان سبب ایجاد اختلال و بی نظمی و همچنین عدم احساس امنیت در جامعه و در بین مردم و همچنین عدم اعتماد بین مردم و حاکمیت خواهد شد که این خود می تواند منشاء بروز بسیاری از ناارامی ها و قانون گریزی ها و پای مال شدن حقوق مردم خواهد شد. بنابراین شناخت فرایند شکل گیری این اشوب و ناارامی ها باید به عنوان یک ضرورت مهم در نظر گرفته شود.
چه راهکارهایی می تواند در مهار و کنترل این طور جنبش ها و اشوب ها می تواند موثر باشد؟

از انجائیکه یکی از مسائل مهم در زمینه نارضایتی های مردمی مباحث مربوط به متغیرهای اقتصادی است و مردم با فشارها و تنگناهای اقتصادی بسیاری دست به گریبان هستند. در این میان به طور معمول بیشترین فشار اقتصادی در میان لایه های متوسط شهری می باشد. که در سالهای اخیر بیشتر زیر این فشارهای جهانی و محاصره اقتصادی قرار گرفته اند.

نظریه محرومیت نسبی:

این نظریه مبتنی بر نظریه ناکامی- پرخاشگری است, این نظریه مبتنی بر مجموعه ای از دیدگاههای نظری است که پرخاشگری را به طور عمده ملهم از یک سائق بیرونی برای اسیب وارد کردن به دیگران در نظر می گیرد. (محسنی تبریزی, 1381: 137) این نظریه دارای 2 فرض اساسی است. الف) ناکامی همیشه به برخی اشکال پرخاشگری می انجامد. ب) پرخاشگری همیشه از ناکامی ناشی می شود (Baron-Bayron, 1987:305) عموم صاحبنظران این دیدگاه بر این عقیده اند که منشاء پرخاشگری, ناکامی حادث از محرومیتی است که شخص به جهات مختلف سیاسی- اقتصادی- فرهنگی احساس کرده و برای رفع و جبران ان وارد مرحله عمل می گردد و در این رهگذر هر چه شدت ناکامی بیشتر باشد, شدت پرخاشگری بیشتر خواهد بود.
با تمام موارد ذکر شده بهتر است به جای به کف خیابان کشیدن این خشونت و دعواها که بصورت اعتراض و اشوب می باشند و ماهیت ان مشخص نبوده و معلوم نیست چه اتفاقات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد, به نظر میرسد باید ارتباطات نزدیکتری میان مسئولان و مردم برقرار شود چرا که برقراری این نوع ارتباطات نزدیک و چهره به چهره بسیار می تواند مهم و راه گشای بسیاری از مسائل و مشکلات بین حاکمیت و مردم شود. قطعا باید به این ناارامی ها پاسخی ارام کننده داده شود از طرف حاکمیت, نیاز هست که نسبت به شرایط های پیش امده فکری شود و تدابیری اندیشه شود و این طور تجمعات باید با رویکرد مسالمت امیزی حل و فصل شود, همچنین باید در نظر داشت افزایش این خشونت ها و ناارامی ها هم برای حاکمیت و هم برای مردم و این تجمعات معترض می تواند موجب نگرانی های بسیاری شود.

اکرم محمدی نیکو
دانشجوی دکتری جامعه شناسی
پژوهشگر مسایل اجتماعی

انتهای پیام/


تاریخ انتشار: چهارشنبه، 13 دی 1396 ساعت 09:01:46 تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه، 13 دی 1396 ساعت 09:01:46 توسط:hosaynzadeh
می پسندم 0
نمی پسندم 0


نظرات

ارسال نظر
نام
تلفن همراه
 
پست الکترونیک
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما


ارسال نظرپایگاه خبری تاوان گذار