دعوای دانشگاه تهران و میراث فرهنگی بالا گرفتدعوای دانشگاه تهران و میراث فرهنگی بالا گرفتتاوان گذار- «در شرایطی اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران با انتشار نامه‌نگاری‌های انجام شده با معاونت فرهنگی دانشگاه تهران مخالفت خود را با ساخت دو بنای آجری در حیاط باغ تاریخی نگارستان اعلام می‌کند که متولیان این مجموعه‌ تاریخی اعلام می‌کنند همه‌ کارها زیر نظر مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران انجام می‌شود.»به گزارش"تاوان گذار" از حدود سه ماه گشته و بعد از تعطیلی کافی‌شاپی که چندین سال در فضای باز باغ نگارستان فعالیت می‌کرد، بخشی از حیاط باغ در ورودی این مجموعه از اوایل امسال بسته شد، تا مدتی پیش که با حذف گونی‌های ساختمانی از دورِ بنا، مشخص شد دو بنای آجری در کنار یکدیگر و با هدف استفاده به عنوان کافی‌شاپ یا رستوران احداث شده‌اند، اقدامی که می‌توان آن را تجاوز به عرصه‌ی این باغ تاریخی دانست که در ۱۱ مرداد سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

اقدامی که از همان ابتدای انتشار تصاویر از سوی رسانه‌ها، با واکنش اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران روبه‌رو شد و تنها حرف‌شان مخالفت با این اقدام بود، در شرایطی که مجید سرسنگی - معاون فرهنگی دانشگاه تهران - حرفی غیر از این دارد.

سرسنگی در گفتگو با ایسنا می‌گوید:‌ هر کاری که در داخل باغ نگارستان انجام شده، تحت نظارت مستقیم مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران بوده، هیچ کاری خلاف قانون انجام نشده است.

او ادامه می‌دهد: همه‌ی کارها تحت نظارت مستقیم آقای خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران انجام شده و در همه‌ی مراحل آن‌ها با ما همراه بوده‌اند.

وی اما توضیحات بیشتر درباره‌ی واکنش میراث فرهنگی استان تهران را منوط به دعوت رسانه‌ها برای بازدید از این مجموعه و توضیح درباره پشت پرده‌ی این اتفاق می‌داند و اضافه می‌کند: تا یکی دو روز دیگر از رسانه‌ها برای دیدن فضا و دادن توضیحات کامل در این زمینه دعوت می‌شود.

این صحبت‌ها در شرایطی بیان می‌شوند که براساس نامه‌نگاری‌های منتشر شده در این زمینه، میان میراث فرهنگی و معاونت فرهنگی دانشگاه تهران حرف‌ها غیر از این است.

چهارم آذر "معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران" در نامه‌ای به پیمان محسنی شهردار منطقه ۱۲ تهران اعلام کرد: «نخست باید مجوز عملیات ساخت و ساز در محدوده آثار تاریخی گرفته شود، بنابراین باید روند این کار متوقف شود. چون هیچ مجوزی از سوی میراث فرهنگی استان تهران برای این اقدام تا کنون صادر نشده است.» 

همچنین ۱۳ آذر امسال، میراث فرهنگی استان تهران در نامه‌ای به "سرسنگی" نوشت: «عملیات احداث کافی شاپ در محوطه باغ موزه نگارستان، قبل از تصویب هرگونه طرحی در دست انجام است، بنابراین ضروری است هرچه سریع‌تر نسبت به توقف عملیات اجرائی انجام یافته و اعاده به حالت اولیه و رفع آسیب‌های وارد شده ، اقدام لازم صورت گیرد.»

براساس مضمون نامه‌ای که رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به محسنی - شهردار منطقه ۱۲ - نوشته بود، مشخص است که ساخت فضای سربسته با آجر و در قالب معماری سنتی دست‌کم از اوایل مهرماه آغاز شده و میراث‌فرهنگی نسبت به آن اعتراض کرده، اما هنوز نتوانسته جلوی این کار را بگیرد.

در این نامه‌ی خسروآبادی نیز که مدتی قبل خطاب به شهردار منطقه ۱۲ نوشته شده، آمده است: «نسبت به توقف کار از سوی شهرداری تاکید و خواسته شده تا طرح این عملیات ساختمانی برای بررسی به میراث فرهنگی ارائه شود.»

سازه‌ی باغ نگارستان باید سبک و موقت باشد

از سوی دیگر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، رجبعلی خسروآبادی با انتقاد از ساخت رستوران در باغ نگارستان، از شکایت میراث‌فرهنگی در این رابطه خبر داد.

او با بیان این‌که سازه‌ای که به‌عنوان رستوران در وسط باغ نگارستان ایجاد شده مغایر با حریم و ضوابط میراث‌فرهنگی است و باید اصلاح شود، ادامه داد: این مکان در گذشته به‌ صورت یک سازه سبک و موقتی به‌ عنوان رستوران مورد استفاده قرار می‌گرفت.

وی با تاکید بر این‌که میراث فرهنگی مخالفت خود را چند ماه پیش برای احداث سازه‌ی آجری این رستوران اعلام کرد، افزود: در بازدید معاون میراث‌فرهنگی استان تهران در سه ماه قبل نیز تذکرات لازم برای تغییر سازه و توقف عملیات عمرانی و تهیه نقشه جدید داده و توافق شد تا طرح و نقشه جدیدی تهیه شود، حتی قرار بود طرح جدید متناسب با فضای باغ و مطابق با اصول معماری و ضوابط میراث‌فرهنگی باشد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و فضای ایجادشده و سازه آجری مغایر با اصول و ضوابط میراث فرهنگی است.

او تاکید کرد: شهرداری در این زمینه با میراث فرهنگی هم‌عقیده است، بنابراین از طریق حقوقی شکایت خود را از ساخت این سازه اعلام کردیم.

 

تاریخ انتشار: شنبه، 25 آذر 1396 ساعت 14:44:00 تاریخ آخرین ویرایش:شنبه، 25 آذر 1396 ساعت 14:44:00 توسط:مدیریت
می پسندم 0
نمی پسندم 0


نظرات

ارسال نظر
نام
تلفن همراه
 
پست الکترونیک
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما


ارسال نظرپایگاه خبری تاوان گذار