بی اخلاقی بیراهه ای که  صنعت بیمه را با خود می بردبی اخلاقی بیراهه ای که صنعت بیمه را با خود می بردتاوان گذار-رعایت اخلاق بویژه اخلاق حرفه ای چه توسط یک فرد چه یک سازمان اصلی است ورای تمام منافع. تداوم و قداست فعالیت بازرگانی و تجارت وابسته به اصول اخلاقی است.قداست اخلاق در بین برخی مسئولین شرکت های بیمه لقلقه کلامی بیش نیست و همین امر کافی است تا حرمت بین بیمه گر و بیمه گذار را به خطر بیندازد.

صنعت بیمه این روزها درگیر حفظ میزهاست؛ به ظاهر بزرگانی برای حفظ جایگاه ها اخلاق را در طاقچه گذاشته و از کنار آن می گذرند گویی دنیا همین یکی دو روز است و بس. به گفته پیتر دراکر مدیریت و رهبری تنها فرماندهی و کنترل نیست؛ یک مدیر لازم است علاوه بر تولید، کیفیت و فروش، باید به مسائل انسانی و اخلاقی درون و بیرون سازمان تحت رهبری خود نیز توجه کند. مدیر حرفه ای همانطور که به سودآوری و بهره وری سازمان می اندیشد باید به رعایت اخلاق و ارزش های حاکم بر جامعه و میزان تأثیرش بر محیط اطراف نیز دقت نماید، بی تردید مهمترین متغیر در توفیق سازمانی رعایت اخلاق حرفه ای است.

پر واضح است؛ مبنای فعالیت بیمه گری حسن نیت، اعتماد متقابل و توسعه تعاملات با اتکا به اخلاق حرفه ای است؛ فعالیتی که مبنایش اعتماد به عنوان یکی از استوانه های اخلاق مداری است ضرورت دارد مبرا از هر گونه بی اخلاقی و کج خلقی باشد تا مبادا منافع ذینفعانش به خطر بیفتد. رعایت اخلاق توسط نهادهایی چون شرکت های بیمه و کارگزاران(به معنای عام کلمه) آن ها خود تثبیت کننده هنجارهایی در جامعه است که می تواند از منافع ذینفعان صیانت نماید. رعایت اخلاق در درون و بیرون هر سازمانی عامل حفظ صداقت، انصاف و عدل، رازداری، وفاداری و احساس مسئولیت در برابر همکار و همنوع است، در مقابل بی اخلاقی بزرگان صنعت می تواند به بیراهه رفتن شرکت ها، مسئولین و مدیران ارشد آن ها منجر شود و عواقب جبران ناپذیری را برای شرکت ها داشته باشد که منتهایش تباهی فرد و سازمان خواهد بود.  

اعتماد و رعایت اخلاق حرفه ای ضامن بقای شرکت های بیمه و سودآوری در بلند مدت است. با این حال، برخی با اذعان به رعایت اخلاق متأسفانه در تنهایی خویش در عمل به راحتی از اصول اخلاقی عبور می کنند تا شاید چند صباحی میز مدیریتشان حفظ شود غافل از اینکه جامعه بیمه گذاران و بیمه گران رفتارهای آن ها را تعبیر و تفسیر می کنند.  

هر روز که پیش می رویم؛ صنعت بیمه از مسیر صداقت و اعتماد که پیش نیاز فعالیت آن است فاصله اش بیشتر و بیشتر می شود، صنعت بیمه در سال های اخیر کم آزمون به خود ندیده است که از آن متضرر شده است و علت و علل آن عدم رعایت اخلاق حرفه ای بوده است. با این حال برخی دست اندرکاران این صنعت در بسیاری مواقع چشم بسته مرتکب کج خلقی هایی می شوند که بعضا بنیان زندگی اجتماعی را به مخاطره می اندازد. دست اندرکاران صنعت بیمه و خاصه وزارت امور اقتصادی و دارایی ضرورت دارد جهت حفظ منافع مردم رعایت اخلاق و اخلاق مداری را به شرکت های بیمه تکلیف نموده و هر گونه انحراف را به شدیدترین شکل ممکن تقبیح و تنبیه نماید تا صنعت بیمه را از مسیر ناکجاآباد به طریق بیمه گری بازگرداند.


تاریخ انتشار: یکشنبه، 20 شهریور 1401 ساعت 22:31:01 تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه، 20 شهریور 1401 ساعت 22:31:01 توسط:مدیریت
می پسندم 0
نمی پسندم 0


نظرات

ارسال نظر
نام
تلفن همراه
 
پست الکترونیک
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما


ارسال نظرپایگاه خبری تاوان گذار