تحلیل عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از افت بی سابقه بورس تهرانتحلیل عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از افت بی سابقه بورس تهرانتاوان گذار-عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دلایل سقوط بی سابقه بیش از ۱۰ هزار واحدی شاخص بورس در سه شنبه گذشته را اعلام کرد.به گزارش تاوان گذار، معصومه آقاپور علیشاهی ، سقوط بی سابقه بیش از 10 هزار واحدی شاخص بورس در سه شنبه گذشته را ناشی از مناسبت‌های سیاسی بین‌المللی و مسائل داخلی دانست و به خانه ملت گفت: حجم نقدینگی روزانه افزایش می‌یابد که براساس تولید داخلی نبوده و مانند بهمنی است که روزانه بر قطر آن افزوده و با ورود به هر بازاری آن را ویران می‌کند.

وی افزود : جنگ ترکیه موجب شد شرکت‌ها احساس ناامنی کنند .چون  شرکت‌های داخلی در شرایط تحریم با شرکت‌های ترکیه همکاری می‌کردند و ایجاد این ناامنی اقتصادی در این کشور همسایه موجب گمانه‌زنی‌های همانند ضرر و زیان برای سه ماه آینده و تزلزل امنیت سرمایه‌گذاری شد و قیمت سهام کاهش پیدا کرد.

این نماینده مجلس درباره دلایل استقبال مردم از بازار سهام هم توضیح داد:  نرخ ارز به صورت دستوری و نظارتی به ثبات رسید و قیمت جهانی طلا هم طی یک ماه گذشته کاهش یافت و بازار مسکن علیرغم اینکه رشد حدود ۲۰۰ درصدی سال گذشته از تیرماه به رکود رسیده و التهاب بازار خودرو نیز تاحدودی فروکش کرده است. بنابراین پول‌های خُرد و سرمایه‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان وارد بورس و منجر به رشد شتابزده این بازار شد.

 آقاپور علیشاهی ادامه داد: براساس قوانین جدید ، نوسانات سهام کاهش پیدا کرد تا ارزش سهام یک باره رشد و سقوط نکند اما بورس تاکنون نتوانسته با قانون جدید منطبق شود. از سوی دیگر افرادی که به دنبال سوداگری بودند، دریافتند با اجرای قانون جدید ، بورس هدفمند و دارای شاخص می‌شود . بنابراین همه در صف فروش قرار گرفتند !!!

وی با بیان اینکه نوسانی که برای بورس در نظر گرفته شد نیاز سوداگران را تامین نمی‌کرد و در نتیجه صف فروش شلوغ تر شد، افزود : در این شرایط افرادی که سرمایه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان داشتند بیشتر ضرر کردند. چرا که تبحر و توانایی کار را نداشتند و به جای خرید سبدی از سهام ، تمام سرمایه را بر روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری کردند که این بی‌تجربگی موجب ضرر آنها شد.

وی با بیان اینکه وضعیت بورس هشداری است و اگر فکری برای نقدینگی نشود در آینده بازار دیگری تخریب می‌شود، ادامه داد: از آنجایی که نتوانستیم سرمایه‌های سرگردان مردم را در تولید به کار بندیم باید هر روز منتظر بروز مشکلات جدید باشیم. اگر چه کارشناسان معتقدند سرمایه‌های سرگردان باید به بورس سوق داده شود اما این موضوع نیازمند قاعده و چارچوب خاصی بوده که در ماه های گذشته نبود. بنابراین افزایش ارزش سهام ها واقعی نبود.


تاریخ انتشار: یکشنبه، 28 مهر 1398 ساعت 00:15:02 تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه، 28 مهر 1398 ساعت 00:15:02 توسط:مدیریت
می پسندم 0
نمی پسندم 0


نظرات

ارسال نظر
نام
تلفن همراه
 
پست الکترونیک
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما


ارسال نظرپایگاه خبری تاوان گذار