راهکار اردوغان سریع ترین و بی رحمانه ترین راه حل بحران سوریه بود

برای فرار از مشکل ایجاد شده راهکار می دهد؛راهکار اردوغان سریع ترین و بی رحمانه ترین راه حل بحران سوریه بودتاوان گذار-رئیس‌جمهوری ترکیه با اشاره به اینکه عملیات ترکیه زمانی که ایجاد "منطقه امن" از منبج تا مرزهای مشترک با عراق تکمیل شود، خاتمه می‌یابد هرگونه مذاکره با کردهای سوریه را رد کرد.به گزارش تاوان گذار به نقل از اسکای نیوز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه امروز (چهارشنبه) در اظهاراتی در برابر فراکسیون حزبش در پارلمان این کشور گفت: آنکارا به ائتلاف بین‌المللی پیشنهاد دیر الزور را مطرح کرد اما آنها ترجیح دادند با تشکیلات و گروه‌های کرد همکاری کند. نمی‌دانم دلیل حضور نیروهای آمریکایی در سوریه چیست در حالیکه نیروهای روسیه با دعوت دمشق به این کشور آمدند.

 رئیس‌جمهوری ترکیه تصریح کرد: ما دو راه بیشتر نداشتیم یا قبول سناریوهای غرب یا سکوت در برابر مجرمان و "تروریست‌ها" در ارتکاب اقدامات‌شان علیه ما.

وی تاکید کرد: کشورهایی هستند که از نگرانی خود درباره آسیب به غیرنظامیان صحبت می‌کنند اما از اقدامات ما در نجات جان غیرنظامیان در ادلب و عفرین غافل هستند.

رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار کرد: رهبران غربی به جای اینکه به ما کشته شدن نیروهایمان در تجاوزات تروریست‌ها را تسلیت بگویند با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند عملیات را متوقف کنید. برخی رهبران قصد دارند کنار ما قرار بگیرند اما ما به آنها اعتمادی نداریم.

وی خطاب به اتحادیه عرب و غرب گفت، اگر کمی اخلاق و وجدان داشته باشید به شما می‌گویم که جهان تغییر خواهد کرد. شما به دلیل کمک‌تان به "تروریست‌ها" از سوی آنها متحمل دردهایی خواهید شد. هرگز موضع ما را درک نخواهید کرد مگر اینکه با تجاوزات "تروریست‌هایی" که از آنها حمایت کردید روبه‌رو شوید. هرگز از عملیات کنونی تا زمانی که پیروزی محقق شود عقب‌نشینی نمی‌کنیم.

وی خطاب به اتحادیه عرب افزود: چه تعداد سوری را مورد استقبال قرار دادید؟ شما کسانی بودید که سوریه را از اتحادیه عرب بیرون کردید و الان به خاطر آزردن ترکیه به دنبال بازگرداندن آن به این نهاد هستید.

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: زمانی که در برج‌های مستحکم و محافظت شده خود با تروریست‌ها روبه‌رو شوید و آتش درگیری مقابل چشمان شما شعله ور شود چه خواهید کرد. زمانی که تروریست‌ها با شما می‌جنگند ما در کنار شما خواهیم بود از این رو شما هم نباید در رویارویی ما با تروریسم مداخله کنید.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا، فرانسه و آلمان بیش از ۳۰ هزار کامیون سلاح برای "تروریست‌های" کرد فرستادند کسانی که ما را به قتل غیرنظامیان متهم می‌کنند همان کسانی هستند که میلیون‌ها تن را کشتند مثل فرانسه و غیره، هیچ کس نمی‌تواند ترکیه را به هدف گرفتن عمدی غیرنظامیان متهم کند در حالی که ما طبق نقشه پیش می‌رویم. تروریست‌ها در کلیساها و مساجد در شمال سوریه کمین می‌گیرند تا سربازان ترکیه را بکشند. ما توانستیم تعداد زیادی از مقرهای تروریستی در شمال سوریه را نابود کنیم.

به گفته اردوغان، ترکیه موفق به پاکسازی ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از خاک سوریه از وجود "تروریست‌ها" شد. وی با بیان اینکه ما هیچ تبعیض نژادی را دنبال نمی‌کنیم مدعی شد:  ما خاک سوریه را اشغال نمی‌کنیم بلکه اقدام به پاکسازی برخی مناطق سوریه از وجود "تروریست‌ها" می‌کنیم.

رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار کرد، هر چه بگویید و بکنید ما عملیات شمال سوریه را متوقف نخواهیم کرد. برخی از رهبران می‌خواهند بین ما و "تروریست‌ها" واسطه شوند اما ما رد می‌کنیم و نمی‌خواهیم با آنها مذاکره کنیم.

اردوغان تاکید کرد: ترکیه مسؤولیت "تروریست‌ها" در منطقه امن را برعهده خواهد گرفت اما "تروریست‌ها" بازداشتی‌های داعش را آزاد می‌کنند.

رئیس‌جمهوری ترکیه مدعی شد: ما از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه حمایت می‌کنیم و نمی‌خواهیم بر خاک این کشور مستولی شویم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از پایان عملیات ما خاک سوریه را به مسؤولان آن برمی‌گردانیم. ما می‌خواهیم مساحتی به عمق بین ۳۰ تا ۳۳ کیلومتر را پاکسازی کرده و منطقه امنی به مساحتی بیش از ۴۴۰۰ کیلومتر مربع ایجاد ‌کنیم. نیاز به کمک مالی به منظور اجرای پروژه‌هایمان جهت منطقه امن داریم و بعد از پاکسازی از وجود تروریست‌ها این طرح‌ها را آغاز می‌کنیم.

اردوغان اظهار کرد: عملیات ما به طور کامل به وجود "تروریست‌ها" خاتمه خواهد داد و این به نفع کشورهای منطقه هم هست، عملیات ما زمانی خاتمه می‌یابد که تروریست‌ها سلاح‌هایشان را تحویل دهند و از منطقه امن خارج شوند. هیچ تهدیدی عملیات ما را متوقف نخواهد کرد. ما قبل از شروع عملیات‌مان تصمیم در این باره را به روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا اطلاع دادیم.

وی خاطرنشان کرد: به کشورهایی که ما را به تحریم تهدید می‌کنند می‌گوییم "مقابل اندک، کم را از دست می‌دهید و مقابل زیاد، زیاد. ما هرگز تسلیم تهدیدات کشورهای استعمارگر نمی‌شویم و زخم‌هایی که سعی می‌کنند در اقتصاد ترکیه باز کنند روی خود شما اثر خواهد گذاشت این تهدیدات شایسته آمریکا که خود را ابرقدرت جهان می‌داند، نیست.

اردوغان تاکید کرد: برخی از رهبران به منظور توقف عملیات "چشمه صلح" با ما تماس می‌گیرند اما امکان اعتماد به آنها نیست.

وی اظهار کرد: سریع‌ترین راه حل برای مساله سوریه این است که شبه‌نظامیان تا امشب سلاح‌هایشان را تحویل دهند و مراکزشان را در مناطقی که ما به عنوان منطقه امن تعریف کرده‌ایم، تخریب کنند. هرگز با "تروریست‌ها" پای یک میز نمی‌نشینیم.

رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار کرد، اگر می‌خواهید صحنه‌های کشتار غیرنظامیان را ببینید به افغانستان، راخین، قره باغ و بوسنی نگاه کنید.

وی تاکید کرد: امکان ندارد هیچ قدرت و نیرویی قبل از رسیدن به اهدافش حمله در سوریه را متوقف کند.


تاریخ انتشار: چهارشنبه، 24 مهر 1398 ساعت 15:17:13 تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه، 24 مهر 1398 ساعت 15:17:13 توسط:مدیریت
می پسندم 0
نمی پسندم 0


نظرات

ارسال نظر
نام
تلفن همراه
 
پست الکترونیک
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما


ارسال نظرپایگاه خبری تاوان گذار