استیلی جای اسطوره ها را پر نمی کند!استیلی جای اسطوره ها را پر نمی کند!تاوان گذار-حمید استیلی بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال ایران است در فصل های گذشته سرمربی تیم هایی همچون پرسپولیس، استیل آذین، ملوان بندر انزلی، شاهین بوشهر را به عهده داشته است. وی با وجود اینکه در کنار مربیان بزرگی قرار گرفته بود و به قولی تجربه اندوزی کرده بود نتوانست در دوران مربی گری موفق باشد و همیشه دوران مربی گری پرحاشیه ای را پشت سر گذاشته است.استیلی پیش از اینکه وارد عرصه سرمربیگری شود در پرسپولیس زیر نظر مربیان زیادی، از آری هان، پروین و زوبل گرفته تا دنیزلی و افشین قطبی، دستیاری کرد. اما در همه دوران دستیاری اش تقریبا با تمام مربیان به مشکل خورد. اوج اختلافات او نیز با دنیزلی و افشین قطبی بود. دنیزلی او را از پرسپولیس اخراج کرد اما قطبی و استیلی تا پایان فصل باهم ماندند.

استیلی جای فردی را در پرسپولیس گرفت که هر چند نتایج قابل توجهی با سرخپوشان در پرسپولیس نداشت اما برخی مسائل حاشیه ای باعث شده بود تا وی محبوبیت ویژه ای پیدا کند. این نکته هم از همان روز اول دیدار تیم های پرسپولیس و سایپا زمانی که هواداران پس از گل تیم سایپا فریاد علی دایی را سردادند کاملا مشخص بود.

سهم بازیکن اسبق تیم ملی در دوران مربی گری در لیگ برتر بیشتر باخت بوده است تا برد، این بیانگر سطح دانش فنی وی است تا معیار سنجش توانایی اش باشد در دوران مربی گری!

ابتدا پست مدیر فنی تیم ملی امید برای حمید استیلی برای بسیاری عجیب و نامفهوم بود! عجیب و نامفهوم از این جهت که؛ مدیر فنی تیم امید باید استراتژیست تیم امید ایران می بود و لابد از نگاه فدراسیون فوتبال استیلی از این ویژگی بهره‌مند بود. استیلی در مربیگری روزگار خوبی را سپری نکرده است. در کارنامه او بیش از موفقیت، ناکامی ثبت شده و استیلی را نمی‌توان از مردان موفق در حرفه‌اش دانست. استیلی در فوتبال به خوشفکری و داشتن استراتژی برای مدیریت فنی یک تیم نیز مطرح نیست. از این ویژگی‌ها که صاحب نظر و صاحب نگاه باشد یا مدیریت یک تیم ملی یا یک تیم بزرگ را تجربه کرده باشد نیز در او چندان پیدا نیست. فدراسیون فوتبال اما پس از مدتها بررسی و برگزاری جلسه و برو و بیا به نام حمید استیلی به‌عنوان سرمربی رسیده است.

حمید استیلی پس از ناکامی در مربی گری در باشگاه ها، توسط فدراسیون فوتبال یا شاید کمیته ملی المپیک به عنوان مدیر فنی تیم ملی امید منصوب شد. وی در این سمت نیز با هیچ یک از مربیان تیم ملی دوره تصدی اش نساخت، ابتدا کرانچار و سپس فرهاد مجیدی را از پیش رو برداشت تا شاید به نیمکت تیم ملی امید نزدیک شود که گویا در این امر موفق بوده است و اخیرا به عنوان سرمربی تیم ملی منصوب شد.

کارنامه ضعیف استیلی در دوران مربی گری و همچنین جنجال و چالش در دوران مربی گری جای سوال دارد، که چطور می شود فردی که اغلب در چالش بوده است به عنوان سرمربی تیم ملی امید انتخاب شود.

حمید استیلی در مدت اندکی که فرهاد مجیدی سرمربی این تیم بود با دخالت در حوزه وظایف و اختیارات این مربی جوان نظم تیم را به هم زده بود تا جایی که مجیدی که الگوی آبی های تهران است دخالت های بی مورد در امور فنی را برنتابید و از سرمربی گری کناره گیری کرد.

تجربه نشان داده است استیلی هیچ وقت جایگزین خوبی برای اسطوره ها نبوده است و هر وقت و به هر شکلی به چنین سرنوشتی دچار شده است بازنده ماجرا بوده است. آیا با توجه به ارتباط دوستانه مجیدی با بازیکنان تیم ملی و همدلی که در تیم ایجاد شده بود، استیلی می تواند آن را حفظ کند؟

متأسفانه به دلیل اینکه در هیچ سطحی از امور کشوری از مدیرانی که احیانا با اشتباهات خود به بیت المال ضربه می زنند و قادر به پاسخگویی در مورد عملکردشان نیستند مواخذه نمی شوند، در فوتبال نیز این عادت جاری است که اگر امروز مجیدی یا استیلی نتواند تیم ملی امید را راهی المپیک کند پاسخگوی افکار عمومی باشد. شاید این امر آنقدر بار مسئولیت را سبک و سهل الوصول کرده است که در صورت ناکامی بتوان از زیر بار آن در رفت؟


تاریخ انتشار: یکشنبه، 14 مهر 1398 ساعت 09:43:59 تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه، 14 مهر 1398 ساعت 10:52:08 توسط:مدیریت
می پسندم 0
نمی پسندم 0


نظرات

ارسال نظر
نام
تلفن همراه
 
پست الکترونیک
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما


ارسال نظرپایگاه خبری تاوان گذار