پرسپولیس نگویید پرسپولیس ایران!

سوژه مدیریت جدید برای ابراز اندام/بازی با الفاظ آغاز کار مدیرعامل جدیدپرسپولیس نگویید پرسپولیس ایران!تاوان گذار- طی روزهای اخیر باشگاه پرسپولیس خواستار اضافه کردن "ایران" به عنوان پسوند نام باشگاه در بخش های خبری شد، این اتفاق را قبلا باشگاه های با سابقه تری چون استقلال برای دیدارهای بین المللی از صدا و سیما مطالبه کرده بودند که با توجه به منطقی بودن این موضوع از طرف سازمان پذیرفته شد. اکنون باید منتظر ماند که آیا این درخواست بحث برانگیز راه به جایی می برد یا خیر؟به گزارش تاوان گذار، روز یک‌شنبه باشگاه پرسپولیس با ارسال نامه‌ای به سازمان صدا و سیما درخواست کرد تا از عبارت «پرسپولیس ایران» در بخش‌های خبری صدا و سیما استفاده شود.

باشگاه پرسپولیس دلیل این تصمیم‌گیری را «پیشینه باشگاه و پراکندگی جمعیت هواداران پرسپولیس در تمام نقاط کشور و در میان همه اقوام» خوانده است؛ دلیلی که نقطه بحث این گزارش است.

فوتبال، ورزشی است مردمی که در اقصی نقاط جهان موجب تشکیل باشگاه‌ها و تیم‌های مختلف شده به طوری که در کوچک‌ترین تقیسمات جغرافیایی، ده‌ها تیم‌ فوتبال آماتور و حرفه‌ای تشکیل شده‌ و هر یک از این تیم‌ها طرفداران منحصر به فرد خود را دارند.

نکته‌ حائز اهمیت، فرهنگ و آدابی است که هر یک از این تیم‌ها برای خود دارند و مردم نیز این تیم‌ها را با آن شاخصه‌ها می‌شناسند.

پرسشی که مطرح می‌شود این است که باشگاه‌های پرطرفدار ایرانی مثل استقلال، پرسپولیس، تراکتور، سپاهان و ... چگونه به شهرت و محبوبیت رسیده‌اند؟

می‌توان برای روشن‌تر کردن بحث از باشگاه تراکتور مثال زد. تراکتور تیمی است که با هواداران تبریزی دوآتیشه شناخته شده که در هر بازی تیم‌شان در تبریز، ورزشگاه یادگار امام تبریز را مملو از جمعیت می‌کنند. این تیم فرهنگ هواداری خاص خود را دارد و با ساز و کار جامعه خود این تیم، تشکیل شده است. از این مساله می‌توان نتیجه گرفت که تیم‌های پرطرفدار با پروسه و هویت شهری و منطقه‌ای خود به شهرت می‌رسند و در دورترین نقاط می‌توانند طرفدار داشته باشند.

اما اقدامی که باشگاه پرسپولیس انجام داده و استدلالی که مطرح کرده، دقیقا متضاد این فرایند است. شاید این مساله قابل درک باشد که تیم‌های ایرانی در رقابت‌های بین‌المللی از پسوند «ایران» استفاده کنند اما پراکندگی جمعیت هواداران در کشور برای به کار بردن عبارت «پرسپولیس ایران» مقداری بحث‌برانگیز است.

البته جرقه چنین اتفاقی در فصل گذشته خورد؛ جایی که باشگاه استقلال به دلیل معرفی کردن استقلال تهران به جای استقلال ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، از صدا و سیما انتقاد کرد و مدیرعامل آبی‌پوشان اظهار کرد که تا صدا و سیما از این تیم عذرخواهی نکند، باشگاه استقلال در هیچ برنامه تلویزیونی شرکت نخواهد کرد.

در اروپا باشگاه‌هایی مثل بارسلونا، رئال مادرید، منچستر یونایتد و لیورپول هستند که در سطح جهان طرفداران بسیار زیادی دارند. دلایلی فنی و غیر فنی مختلفی وجود دارد که این‌ باشگاه‌ها به تیم‌های پرطرفداری تبدیل شده و به علت گستردگی طیف‌ها و اقوام مختلف طرفداران، نمی‌توانند از عبارت واحدی استفاده کنند چون زادگاه تیم، مشخص است و نمی‌توانند به خاطر هواداران خود در سطح جهان از پسوند بین‌المللی استفاده کند.

اگر دیگر تیم‌هایی که در سطح جهان طرفداران بیش‌تری نسبت به باشگاه پرسپولیس دارند، بخواهند این استدلال را مبنای خود قرار دهند باید پسوندهای فراکشوری را مد نظر خود قرار دهند که مساله‌ای دور از انتظار است. حتی تیم‌هایی مثل میلان و اینتر هم در رقابت‌های اروپایی همان عنوان شهر خود را دارند و از پسوند کشوری استفاده نمی‌کنند.

در کل باید این مساله را درک کرد که تیم‌های پر طرفدار، با هویت ملی خود شناخته نمی‌شوند و خرده فرهنگ‌ها و ساز و کارهای دیگری هستند که تیم‌هایی مثل رئال مادرید و بارسلونا را پرطرفداران‌ترین تیم‌های جهان می‌کنند. این هواداران و فرهنگ کاتالان است که تیمی مثل بارسلونا را می‌سازد و در مقابل فرهنگ شهری و سرمایه‌داری شهر مادرید، تیم ثروتمند رئال را می‌سازد.

هر چند این دو تیم متعلق به کشور اسپانیا هستند اما همه بر این باورند که این دو تیم دو قطب کاملا متفاوت در فوتبال به حساب می‌آیند. اقداماتی که امثال باشگاه استقلال و پرسپولیس برای این مسائل انجام می‌دهند، نمی‌تواند راهکار مناسبی برای وحدت‌بخشی هوادران تیمشان باشد و باید شاخص‌ها و مبنای دیگری مد نظر مسئولان این تیم‌ها قرار بگیرد.


تاریخ انتشار: چهارشنبه، 13 شهریور 1398 ساعت 08:50:04 تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه، 13 شهریور 1398 ساعت 08:50:04 توسط:مدیریت
می پسندم 0
نمی پسندم 0


نظرات

ارسال نظر
نام
تلفن همراه
 
پست الکترونیک
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما


ارسال نظرپایگاه خبری تاوان گذار