صیغه محرمیت یا محرومیت؟صیغه محرمیت یا محرومیت؟تاوان گذار- خبر ازدواج دختر 11 ساله ایلامی در کوتاه‌ترین زمان ممکن در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. خبری که برای رها، رهایی نداشت، رها اسیر قید و بندهای فرهنگی، اجتماعی و یقینا اقتصادی! "رها" قربانی مثلث فقر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است، طی روزهای انعکاس خبر ازدواج "رها"، جامعه انزجار خود را به این اقدام نادرست نشان داد، قطعا "رها" یک نفر نیست، در جامعه بحران‌ زده ما "رها"های زیادی وجود دارند و با ادامه فقر در حال گسترش بیشتر هم خواهند شد. اتفاقی که برای "رها" رخ داد یک امر تراژیک بود که ده‌ها سال درد و رنج روحی و روانی غیرقابل جبران را برای وی به همراه خواهد داشت که هیچگاه از ذهن وی و نزدیکانش خارج نخواهد شد.

سوال اینجاست؛ آیا رها یک شبه رها شده است؟ رها قربانی فقر است، فقری که بسیاری از دخترانی را که باید در دوران کودکیشان دختری می‌کردند با عروسک‌هایشان بازی می‌کردند یکدفعه ناملایمات روزگار آنها را در بر گرفته است.

بعد از وقوع داستان غم‌انگیز "رها" دادستان و رئیس کل بهزیستی و برخی NGOها خیلی سریع وارد عمل شدند تا زخم و درد رها، زخمی که معلول فقر است را تسکین دهند، ای کاش نهادها و سازمان‌های کمک‌کننده به جای مسکن به فکر درمان باشند، "رها" یکی از زخم‌هایی است که این روزها روح و روان جامعه سرگردان ما را آزرده کرده است، اگر خانواده "رها" تأمین بود، مشکل مالی نداشت، فقیر نبود که بدهکار نااهل شود، اگر پدر، برادر، خواهر و یا مادر "رها" می‌توانستند درد فقر خود را التیام بخشند شاید "رها" اینگونه اسیر نمی‌شد.

فرض‌های زیادی وجود دارد، مقصر حادثه کیست؟ خانواده، پدر و مادر، مرد هوس‌باز، جامعه و.... رها حاصل سوء مدیریت جامعه‌ای است که از بروز اتفاقاتی از این دست واکنشی اثرگذار از خود نشان نمی‌دهد، بی‌توجه به دغدغه‌ها نقص‌ها را سطحی می‌نگرد و به درمان قطعی نمی‌پردازد!

"عیلام" عزت ایران پر افتخار است هر چند این روزها صیغه محرومیت جوانان و پیران آنرا آزار می‌دهد ولی شناسنامه تاریخ ایران است که باید از لکه‌دار شدن پیشینه کهن آن جلوگیری کرد. متأسفانه محرومیت ایلام علت بسیاری از آسیب‌هایی است که این سال‌ها چهرهً آنرا کدر و نازیبا کرده است

بسیارند فرزندان ایلام که در سطح کشور مدیریت می‌کنند به جای بازگشت به خانه و کمک به توسعه و پیشرفت استان سرافراز در گوشه‌ای از کشور نظاره‌گر اتفاقات نامیمون سرزمین آبا و اجدادیشان هستند.

گویی خودباوری‌مان رنگ باخته، محرومیت ایلام در ناخودآگاه ذهنمان لانه کرده، از بس که ایلام را محروم خواندند همه باورشان شده است که ایلام محروم است. عزت ایلام فرزندان آن هستند که استان را ترک کرده‌اند که زمان بازگشت آنها فرا رسیده است. وظیفه مسئولان استان است که امکان حضور نخبگان و تحصیل‌کرده‌های ایلامی را در استان فراهم کنند یا به نوعی از نظرات آنها در برنامه‌های توسعه‌ای و زیرساختی استان استفاده کنند. ایلام فقیر نیست بلکه بسیاری از داشته‌های خود را به دیگر استان‌ها به عاریه داده است، اکنون زمان فرا رسیده است که عاریه‌ها را پس گرفت و دردها را التیام بخشید.

پدیده کودک‌همسری که این روزها با نام "رها" در افکار عمومی دهان به دهان بازتاب یافته است محصول خروج سرمایه‌های اصلی استان(نیروی انسانی توانمند و نخبه) و ضعف مدیریت کلان استان است. بسیاری از کلید واژه‌هایی چون، خودکشی، فقر، محرومیت و اخیرا صیغه محرمیت کودکان کلیدواژه‌هایی است که متأسفانه معرف استان‌مان شده است.

انتظار می‌رود، جوانان و تحصیل‌کرده‌های استان باید با یک رویکرد ویژه مسئولان فعلی و قبلی استان را به چالش بکشند که طی سال‌های اخیر چه برنامه‌هایی برای توسعه استان داشته‌اند؟ آیا در اجرای برنامه‌هایشان موفق بوده‌اند؟ و اینکه با توجه به شرایط استان در حال حاضر چه برنامه‌هایی در راستای توانمندسازی جامعه دارند؟ افکار عمومی باید با بالا بردن سطح مطالبه‌گری از مسئولان استان در رفع کمبودها و ضعف‌های جاری مشارکت نماید.


تاریخ انتشار: سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 15:51:37 تاریخ آخرین ویرایش:سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 16:04:24 توسط:مدیریت
می پسندم 1
نمی پسندم 1


نظرات

ارسال نظر
نام
تلفن همراه
 
پست الکترونیک
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما


ارسال نظرپایگاه خبری تاوان گذار