آمار بالای سفرهای خارجی با وجود گرانی تورهاآمار بالای سفرهای خارجی با وجود گرانی تورهاتاوان گذار- درحالی رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران از افزایش ۲۰ تا ۷۰ درصدی قیمت تورهای خارجی خبر داد که با نزدیک تر شدن تعطیلات نوروزی، نرخ این تورها در برخی مسیرهای خارجی با کاهش روبه‌رو شده‌اند.به گزارش"تاوان گذار" حرمت الله رفیعی پیش‌بینی کرده است؛ افزایش قیمت تورها تحت تاثیر گرانی بلیت‌های پرواز و نوسانات ارز، استقبال از سفرهای خارجی را در نوروز تا ۳۰ درصد کاهش دهد.

او به ایسنا گفت: با آن که به دوره‌ی تعطیلات نوروزی وارد شده‌ایم اما هنوز تورهای زیادی هستند که جای خالی دارند و این به خاطر گرانی امسال است.

شاید همین استقابل پایین که از ماه‌ها پیش نیز پیش‌بینی شده بود و دولتمردان با گران‌تر کردن عوارض خروج از کشور و افزایش نرخ ارز، انتظارش را می‌کشیدند باعث شده، برخی آژانس‌ها نرخ تورها را کاهش دهند. هرچند که بررسی‌ها نشان می‌دهد فیتیله گرانی در همه مسیرها پایین کشیده نشده و فقط چند کشور همسایه را شامل شده است.

رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی همچنین گفت که دستورهایی برای کنترل نرخ بلیت هواپیما داده شده که احتمالا در روزهای آینده اثرات آن دیده شود، ولی در بلیت های از پیش خریداری شده، اثری نخواهد داشت.

به گفته رفیعی، گرانی بلیت ها هواپیما در مسیرهای دورتر مثل کوالالامپور یا چین ملموس تر است، اما در مسیرهای کوتاه چندان محسوس نیست، هرچند که اثر خود را گذاشته و سفرهای خارجی را امسال دو تا سه برابر به نسبت قیمت زمستان گران تر کرده است.

تورهای گرجستان، آذربایجان، ترکیه و ارمنستان که در هفته آخر زمستان نرخ آن به زیر یک و نیم تا دو میلیون تومان رسیده بود، برای تعطیلات نوروزی دست کم تا دو برابر افزایش نرخ داشته است. در مسیر صربستان که امسال ویزای آن برای ایرانی ها حذف شده و به یکی از مقاصد اصلی ایرانی ها تبدیل شده، قیمت ها افزایش قابل ملاحظه ای داشته و تور ۵ شبه آن با اقامت در یک هتل ۴ ستاره برای هر نفر از ۴ تا ۷ میلیون تومان قیمت دارد.

استقبال پایین در برخی از مسیرها نیز بعضی آژانس‌ها را بر آن داشته تا در روزهای پایانی سال دست به ترفندهای تبلیغاتی بزنند و با ارزان شدن قیمت تور، مردم را تشویق کنند، مثلا تور تفلیس با عنوان نرخ ویژه، به قیمت پایینی تبلیغ شده، درحالیکه قیمت بلیت پرواز آن جدا محاسبه شده است.

بعضی از تورها هم علاوه بر قیمت هتل و سایر خدمات، دو قیمت برای بلیت هواپیما داده اند؛ بلیت یکطرفه و دو طرفه که طبیعتا خروج شهروندان ایرانی با بلیت یکطرفه در فرودگاه به خاطر مساله مهاجرت با ممانعت و محدودیت روبرو است.

بعضی دیگر از آژانس ها هم با نرخ پایه و یا به قیمت اتاق دو نفره تور را تبلیغ می کنند، درحالیکه اگر مسافر تنها باشد و اتاق یک نفره اختیار کند باید دست کم دو برابر هزینه اعلام شده را بپردازد. قیمت تور که برای اتاق دو و سه نفره اعلام می شود نیز برای هر یک نفر است.


تاریخ انتشار: یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 07:42:47 تاریخ آخرین ویرایش:یکشنبه، 27 اسفند 1396 ساعت 07:42:47 توسط:مدیریت
می پسندم 0
نمی پسندم 0


نظرات

ارسال نظر
نام
تلفن همراه
 
پست الکترونیک
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما


ارسال نظرپایگاه خبری تاوان گذار